Hosted By College of Mount St. Joseph                     
                                Lion's Stadium                                 
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
Finals
  1 Ives, Keeona                 Unattached                        13.56  +0.0  1  10   
  2 Hirsch, Maddie               Mount St. Jo           13.56      13.67  +0.0  1   8   
  3 Jerek, Katie                 Mount St. Jo           13.46      13.72  +0.0  1   6   
  4 Buford, Danielle             Georgetown (                      13.76  -0.2  2   5   
  5 Petersen, Noelle             Northern Ken                      13.92  -0.2  2   4   
  6 Smith, Maggie                Northern Ken           15.00      14.12  +0.0  1   3   
  7 Buerger, Emily               Georgetown (                      14.29  +0.0  1   2   
  8 Buschle, Samantha            Mount St. Jo           13.50      14.63  +0.0  1   1   
  9 Strunk, Jasmine              Georgetown (                      14.83  +0.0  1 
 10 Robben, Annie                Thomas More                       14.85  -0.2  2 
 11 Montgomery, Nora Jane        Transylvania                      15.07  -0.2  2 
 12 Nemcek, Kim                  Northern Ken                      15.40  -0.2  2 
 13 Hill, Brianna                Transylvania                      15.94  +0.0  1 
 
Women 200 Meter Dash
========================================================================================
     Records:   26.49  2010        Katie Jarek, MSJ                            
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Jerek, Katie                 Mount St. Jo           28.10      27.87   0.5  1  10   
  2 Ives, Keeona                 Unattached                        28.13   NWI  2   8   
  3 Hirsch, Maddie               Mount St. Jo           29.10      28.99   0.5  1   6   
  4 Buford, Danielle             Georgetown (                      29.04   NWI  2   5   
  5 Smith, Maggie                Northern Ken           27.00      29.07   0.5  1   4   
  6 Buerger, Emily               Georgetown (                      30.01   0.5  1   3   
  7 Buschle, Samantha            Mount St. Jo           29.70      30.34   0.5  1   2   
  8 Osborn, Samantha             St. Catharin                      30.55   NWI  2   1   
  9 Ballard, Kristen             Transylvania                      30.64   NWI  2 
 10 Montgomery, Nora Jane        Transylvania                      31.02   NWI  2 
 11 Myers, April                 Transylvania                      31.07   0.5  1 
 12 Strunk, Jasmine              Georgetown (                      31.59   NWI  2 
 13 Gilliam, Rachel              Transylvania                      32.05   NWI  2 
 
Women 400 Meter Dash
================================================================================
     Records:   1:00.52  2010        Shavonda Price, Defiance                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kogge, Caitlyn               Georgetown (                    1:06.74   10   
  2 Woelfel, Michelle            Mount St. Jo         1:07.92    1:08.86    8   
  3 Myers, April                 Transylvania         1:06.00    1:09.99    6   
  4 Gilliam, Rachel              Transylvania         1:10.00    1:10.64    5   
  5 Elrod, Tori                  Transylvania         1:15.00    1:17.17    4   
 
Women 800 Meter Run
================================================================================
     Records:   2:18.15  2010        Creasy Clauser, Rose-Hulman               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Overpeck, Elisha             Georgetown (                    2:35.78   10   
  2 Keegan, Ria                  Transylvania         2:32.00    2:36.31    8   
  3 Gaffney, Kelsey              Northern Ken         2:41.25    2:36.40    6   
  4 Kerr, Maria                  Transylvania         2:38.00    2:43.11    5   
  5 Steck, Emily                 Georgetown (                    2:45.53    4   
  6 Dunaway, Michelle            St. Catharin                    2:46.64    3   
  7 Heines, Betsy                Transylvania         2:36.00    2:51.37    2   
  8 Schnurr, Bailey              Mount St. Jo         3:04.85    2:56.48    1   
  9 Legg, Vanessa                Indiana East                    3:00.76  
 10 Burg, Jessica                Mount St. Jo                    3:03.21  
 11 Jones, Natalie               Transylvania         2:56.00    3:03.87  
 12 Rand, Alex                   Transylvania         3:05.00    3:07.09  
 13 Albert, Kelleen              Mount St. Jo         2:56.77    3:08.68  
 
Women 1500 Meter Run
================================================================================
     Records:   4:51.47  2010        Heather Waterman, Franklin                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Overpeck, Elisha             Georgetown (                    5:11.13   10   
  2 Mercer, Danielle             Northern Ken         5:14.85    5:13.24    8   
  3 Heines, Betsy                Transylvania                    5:31.69    6   
  4 Keegan, Ria                  Transylvania                    5:32.92    5   
  5 Kerr, Maria                  Transylvania                    5:44.22    4   
  6 Barbato, Kelsey              Georgetown (                    5:48.36    3   
  7 Dunaway, Michelle            St. Catharin                    5:49.58    2   
  8 Burg, Jessica                Mount St. Jo                    5:51.96    1   
  9 Wilson, Maggie               Georgetown (                    5:52.51  
 10 Albert, Kelleen              Mount St. Jo                    6:05.45  
 11 Jones, Natalie               Transylvania                    6:05.56  
 12 Rand, Alex                   Transylvania                    6:09.02  
 13 Odenbeck, Katie              Mount St. Jo                    6:11.48  
 14 Schneider, Kelsey            Mount St. Jo                    6:12.85  
 15 Shull, Jenna                 Mount St. Jo                    6:13.98  
 
Women 5000 Meter Run
================================================================================
     Records:   17:50.46  2010        Jerrica Maddox, NKU                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Maddox, Jerrica              Northern Ken        18:23.62   18:57.74   10   
  2 Arlinghaus, Celia            Thomas More         19:37.04   19:44.26    8   
  3 Johnson, Kelly               Northern Ken        19:58.12   20:06.36    6   
  4 Burg, Jessica                Mount St. Jo        22:21.38   22:19.01    5   
  5 Schnurr, Bailey              Mount St. Jo                   22:50.59    4   
  6 Jordan, Ashley               Unattached          20:30.00   22:58.02    3   
 
Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
     Records:   15.11  2010        Emily Tyler, Xavier                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Hirsch, Maddie               Mount St. Jo           16.49      16.47   0.6  10   
  2 Ramcke, Finnja               Georgetown (                      17.83   0.6   8   
  3 Qualkenbush, Madison         Indiana East           19.65      18.98   0.6   6   
  4 Ballard, Kristen             Transylvania           19.00      19.17   0.6   5   
  5 Legg, Vanessa                Indiana East                      19.63   0.6   4   
 
Women 400 Meter Hurdles
================================================================================
     Records:   1:04.85  2010        Jessi Bremer, Manchester                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ballard, Kristen             Transylvania         1:18.00    1:16.48   10   
  2 Ramcke, Finnja               Georgetown (                    1:16.98    8   
 
Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
     Records:   11:41.00  2010        Alisha Hansmen, NKU                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hansman, Alisha              Northern Ken        11:50.00   11:50.06   10   
  2 Justice, Kayla               Northern Ken        12:00.00   12:17.04    8   
  3 Ramcke, Finnja               Georgetown (                   12:56.66    6   
 
Women 4x100 Meter Relay
================================================================================
     Records:   49.80  2010        , Xavier                                    
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mount St. Joseph  'A'                               53.87      53.89   10   
     1) Jerek, Katie                    2) Hastings, Lauren               
     3) Hirsch, Maddie                  4) Buschle, Samantha              
  2 Georgetown (Ky.)  'A'                                          54.56    8   
     1) Hutson, Caroline                2) Buerger, Emily                 
     3) Strunk, Jasmine                 4) Buford, Danielle               
  3 Transylvania  'A'                                              56.57    6   
     1) Ballard, Kristen                2) Montgomery, Nora Jane          
     3) Myers, April                    4) Hill, Brianna                  
  4 Northern Kentucky  'A'                              54.95      56.91    5   
     1) Drennan, Sarah                  2) Galfano, Gennie                
     3) Nemceck, Kim                    4) Prickel, Anna                  
 
Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
     Records:   4:09.16  2010        , Defiance                                
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Georgetown (Ky.)  'A'                                        5:24.61   10   
     1) Overpeck, Elisha                2) Buford, Danielle               
     3) Ramcke, Finnja                  4) Kogge, Caitlyn                 
 
Women High Jump
==========================================================================================
     Records:   1.67m  2010        Kailey Hon, Manchester                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Moderbacher, Sarah           Mount St. Jo           1.47m      1.52m    4-11.75  10   
     1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 
        P    O    O    O    O  XXX 
  2 Williamson, Amanda           Georgetown (                      1.47m    4-09.75   8   
     1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 
        P    O    O   XO  XXX 
  2 Legg, Vanessa                Indiana East           1.44m      1.47m    4-09.75   6   
     1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 
        P    O    O  XXO  XXX 
  4 Gallimore, Kirstie           Mount St. Jo           1.47m      1.42m    4-07.75   5   
     1.32 1.37 1.42 1.47 
       XO    O  XXO  XXX 
  5 Hill, Brianna                Transylvania                      1.37m    4-06.00   4   
     1.32 1.37 1.42 
       XO   XO  XXX 
 
Women Pole Vault
==========================================================================================
     Records:   3.20m  2010        Tanya Colona, Rose-Hulman                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
 -- Osborn, Samantha             St. Catharin                         NH            
     2.50 
      XXX 
 
Women Long Jump
===============================================================================================
     Records:   5.35m  2010        Kristen bennettt, Xavier                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Hastings, Lauren             Mount St. Jo           4.95m      4.76m  -0.4  15-07.50  10   
     4.64m(0.2) 4.76m(-0.4) 4.32m(0.4) FOUL      FOUL      FOUL     
  2 Dunaway, Michelle            St. Catharin                      4.55m  +0.0  14-11.25   8   
     4.30m(-1.2) 4.39m(0.4) 4.21m(1.2) 4.32m(+0.0) 4.55m(+0.0) 4.30m(0.4)
  3 Buschle, Samantha            Mount St. Jo           4.72m      4.47m   1.8  14-08.00   6   
     4.16m(-0.0) 4.27m(-1.1) 4.34m(0.1) 4.47m(1.8) 4.21m(0.4) 3.83m(0.7)
  4 Gallimore, Kirstie           Mount St. Jo           4.47m      4.33m   0.6  14-02.50   5   
     FOUL      FOUL      4.26m(0.9) 4.33m(0.6) FOUL      FOUL     
  5 Hutson, Caroline             Georgetown (                      4.27m   1.6  14-00.25   4   
     4.27m(-0.6) 4.15m(+0.0) 4.17m(1.7) 4.13m(0.5) 3.94m(+0.0) 4.27m(1.6)
  6 Thomes, Emily                Northern Ken           3.98m      3.99m  -0.3  13-01.25   3   
     3.71m(-0.9) 3.99m(-0.3) 3.62m(1.7) 3.72m(+0.0) 3.77m(-0.5) 3.75m(0.4)
  7 Johnson, Krista              Mount St. Jo           4.36m      3.79m   0.4  12-05.25   2   
     FOUL      FOUL      3.79m(0.4) FOUL      3.72m(+0.0) FOUL     
 
Women Triple Jump
===============================================================================================
     Records:   11.19m  2010        lauren Hastings, MSJ                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Hastings, Lauren             Mount St. Jo          10.51m     10.19m   0.4  33-05.25  10   
     9.82m(0.9) 10.19m(0.4) FOUL(+0.0) 10.16m(0.9) 9.73m(0.1) 10.01m(0.1)
  2 Thomes, Emily                Northern Ken           8.76m      8.91m   NWI  29-02.75   8   
     FOUL(0.6) FOUL(0.8) 8.91m(-0.0) 8.87m(+0.0) FOUL(+0.0) FOUL(0.9)
 
Women Shot Put
==========================================================================================
     Records:   12.01m  2010        Lindsey Mchamer, Manchester                
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Wright, Lucy                 Transylvania          11.00m     11.32m   37-01.75  10   
      10.75m  11.32m  10.75m  10.76m  10.47m  10.36m
  2 Schultz, Frannie             Northern Ken          10.68m     10.89m   35-08.75   8   
      10.30m  10.48m  10.17m  10.68m  10.89m  10.33m
  3 Ervin, Kait                  Indiana East          10.06m     10.09m   33-01.25   6   
      FOUL  9.11m  10.09m  9.99m  10.02m  FOUL
  4 Sheehan, Kenna               Mount St. Jo          10.39m      9.87m   32-04.75   5   
      8.99m  8.53m  9.19m  9.00m  8.84m  9.87m
  5 Adams, Catie                 Mount St. Jo          10.22m      9.72m   31-10.75   4   
      8.89m  9.72m  9.15m  8.67m  8.18m  8.14m
  6 Robben, Annie                Thomas More            9.57m      9.28m   30-05.50   3   
      8.88m  8.97m  9.28m  9.12m  9.15m  9.18m
  7 Kogge, Caitlyn               Georgetown (                      8.29m   27-02.50   2   
      8.15m  8.29m  7.27m  8.16m  7.52m  7.70m
  8 Adams, Jalie                 Georgetown (                      8.26m   27-01.25   1   
      7.99m  8.26m  8.13m  8.03m  8.09m  7.64m
  9 Glidewell, Brooke            Georgetown (                      7.15m   23-05.50 
      6.72m  6.62m  7.15m  6.63m  6.56m  6.77m
 10 Igle, Jenna                  Mount St. Jo                      6.83m   22-05.00 
      6.42m  6.74m  6.83m           
 
Women Discus Throw
==========================================================================================
     Records:   36.46m  2010        Rebecca Fehribach, Rose-Hulman             
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Ervin, Kait                  Indiana East          32.15m     33.77m     110-09  10   
      31.81m  33.49m  33.77m  32.95m  FOUL  32.29m
  2 Schultz, Frannie             Northern Ken          27.64m     33.60m     110-03   8   
      27.49m  30.25m  FOUL  FOUL  24.08m  33.60m
  3 Wright, Lucy                 Transylvania          27.43m     32.33m     106-01   6   
      32.33m  31.92m  30.42m  FOUL  27.68m  FOUL
  4 Sheehan, Kenna               Mount St. Jo          29.62m     30.98m     101-08   5   
      30.31m  FOUL  FOUL  30.98m  29.30m  30.89m
  5 Kogge, Caitlyn               Georgetown (                     27.96m      91-09   4   
      26.21m  26.42m  24.70m  26.51m  22.74m  27.96m
  6 Adams, Catie                 Mount St. Jo                     26.17m      85-10   3   
      26.14m  FOUL  FOUL  26.17m  24.39m  FOUL
  7 Bowman, Brittney             Mount St. Jo          24.77m     25.97m      85-02   2   
      25.97m  25.46m  24.89m  FOUL  FOUL  25.00m
  8 Glidewell, Brooke            Georgetown (                     25.00m      82-00   1   
      24.52m  23.20m  25.00m  24.33m  24.51m  23.10m
  9 Adams, Jalie                 Georgetown (                     23.31m      76-06 
      23.31m  22.60m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 10 Thurman, Amber               St. Catharin                     22.67m      74-04 
      19.08m  22.67m  FOUL         
 11 Blaze, Kelsey                Thomas More                      17.57m      57-08 
      17.57m  FOUL  FOUL         
 12 Carlson, Kasey               Georgetown (                     17.24m      56-07 
      17.21m  17.24m  14.44m         
 
Women Hammer Throw
==========================================================================================
     Records:   43.43m  2010        megan Neil, Bluffton                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Wright, Lucy                 Transylvania                     26.33m      86-05  10   
      26.33m  26.14m  FOUL  FOUL  25.25m  FOUL
  2 Adams, Catie                 Mount St. Jo                     25.64m      84-01   8   
      25.64m  FOUL  FOUL  FOUL  22.38m  22.92m
  3 Sheehan, Kenna               Mount St. Jo                     23.00m      75-05   6   
      23.00m  20.45m  20.98m  22.68m  22.91m  22.00m
  4 Adams, Jalie                 Georgetown (                     19.31m      63-04   5   
      13.67m  18.08m  15.59m  15.57m  16.95m  19.31m
  5 Ervin, Kait                  Indiana East                     17.27m      56-08   4   
      FOUL  FOUL  16.39m  FOUL  17.14m  17.27m
  6 Glidewell, Brooke            Georgetown (                     16.61m      54-06   3   
      FOUL  14.10m  FOUL  16.56m  16.61m  FOUL
 
Women Javelin Throw
==========================================================================================
     Records:   34.19m  2010        Kendal Paris, Franklin                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Sheehan, Kenna               Mount St. Jo                     30.57m     100-03  10   
      30.07m  28.18m  30.57m  18.26m  29.30m  FOUL
  2 Legg, Vanessa                Indiana East                     30.35m      99-07   8   
      30.35m  24.73m  27.21m  22.83m  26.33m  29.75m
  3 Robben, Annie                Thomas More                      27.45m      90-01   6   
      24.21m     27.45m  26.06m  25.28m  25.72m
  4 Myers, April                 Transylvania                     27.13m      89-00   5   
      27.13m  23.16m  FOUL  FOUL  FOUL  22.28m
  5 Wright, Lucy                 Transylvania                     27.09m      88-10   4   
      25.24m  26.55m  25.49m  26.06m  27.09m  23.36m
  6 Schultz, Frannie             Northern Ken          24.90m     26.76m      87-09   3   
      24.00m     23.64m  FOUL  26.76m  26.05m
  7 Elrod, Tori                  Transylvania                     25.12m      82-05   2   
      19.96m  19.78m  18.50m  25.12m      
  8 Baugh, Melissa               Mount St. Jo          20.12m     25.02m      82-01   1   
      21.27m  22.39m  25.02m  22.02m  19.87m  22.91m
  9 Glidewell, Brooke            Georgetown (                     23.22m      76-02 
         16.24m  20.54m  19.11m  23.22m  18.30m
 10 Bowman, Brittney             Mount St. Jo          16.76m     19.88m      65-03 
      19.88m  17.12m  14.71m  15.25m  17.09m  18.56m
 11 Qualkenbush, Madison         Indiana East                     18.95m      62-02 
      14.28m  18.95m  16.58m         
 12 Adams, Jalie                 Georgetown (                     17.27m      56-08 
      FOUL  17.27m  15.65m         
 13 Blaze, Kelsey                Thomas More                      15.50m      50-10 
      FOUL  FOUL  15.50m         
 14 Adams, Catie                 Mount St. Jo                     12.28m      40-03 
      12.28m  FOUL  FOUL         
 15 Carlson, Kasey               Georgetown (                     11.21m      36-09 
      FOUL  FOUL  11.21m         
 
Men 100 Meter Dash
========================================================================================
     Records:   10.81  2010        Nick Williams, Xavier                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Miller, Anthony              Thomas More                       11.48  -0.4  2  10   
  2 Volz, Ryan                   Thomas More            11.30      11.85  -0.2  1   8   
  3 Mattingly, Cody              Georgetown (           11.50      12.07  -0.2  1   5.50
  3 Booker, Antonio              Thomas More                       12.07  -0.4  2   5.50
  5 Lynch, Cory                  Thomas More                       12.34  -0.4  2   4   
  6 Downing, Ryan                Mount St. Jo                      12.48  -0.4  2   3   
  7 Puryear, Curtis              Transylvania                      12.49  -0.1  3   2   
  8 Mohamed, Abdikadir           St. Catharin                      12.51  -0.4  2   1   
  9 Smith, Browning              Transylvania                      12.73  -0.4  2 
 10 Doucette, Mercier            Thomas More            11.97      12.74  -0.2  1 
 11 Gipson, Gregory              Mount St. Jo           12.98      13.74  -0.4  2 
 
Men 200 Meter Dash
========================================================================================
     Records:   21.79  2010        Nick Williams, Xavier                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Burton, Micquelle            Mount St. Jo           23.27      23.09  +0.0  1  10   
  2 Jones, Steven                Georgetown (           24.50      24.07  +0.0  1   8   
  3 Kpoh, Samuel                 St. Catharin                      24.23   0.4  3   6   
  4 Hoseus, Ben                  Transylvania           24.00      24.33  +0.0  1   5   
  5 Williams, Mason              Transylvania                      24.98   0.4  3   4   
  6 Mohamed, Abdikadir           St. Catharin                      25.21  +0.0  2   3   
  7 Chicketti, Colton            Mount St. Jo           25.16      25.37  +0.0  2   2   
  8 Smith, Browning              Transylvania           24.90      25.46  +0.0  1   1   
  9 Ficker, Daniel               Transylvania                      27.82  +0.0  2 
 10 Kaufman, Ryan                Transylvania                      28.05   0.4  3 
 
Men 400 Meter Dash
===================================================================================
     Records:   48.84  2010        Korey Burcher, Manchester                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Burton, Micquelle            Mount St. Jo           49.93      50.20   1  10   
  2 Collier, LeRon               Georgetown (           53.10      52.16   1   8   
  3 Hoseus, Ben                  Transylvania           54.00      52.40   1   6   
  4 Shaw, Zach                   Mount St. Jo                      53.55   2   5   
  5 Kpoh, Samuel                 St. Catharin                      53.95   2   4   
  6 Wiwi, Sean                   Mount St. Jo         1:06.19      55.40   2   3   
  7 Williams, Mason              Transylvania           57.40      55.51   1   2   
  8 Kaufman, Ryan                Transylvania                    1:03.66   2   1   
 
Men 800 Meter Run
================================================================================
     Records:   1:57.65  2010        Seth Bidlack, Defiance                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Curran, Grant                Georgetown (         2:05.00    2:02.14   10   
  2 Dwyer, Eric                  Northern Ken         2:03.00    2:04.50    8   
  3 Doolittle, Tyler             Georgetown (         2:03.00    2:04.90    6   
  4 Smith, Ryne                  Northern Ken         2:01.47    2:06.17    5   
  5 Gloyeske, Adam               Northern Ken         2:03.00    2:06.78    4   
  6 Stockdill, Ryan              Transylvania         2:08.00    2:07.97    3   
  7 Gloyeske, Brad               Northern Ken         2:08.06    2:09.22    2   
  8 Wurtzler, Matt               Thomas More          2:03.50    2:10.24    1   
  9 Chwalek, Brendan             Northern Ken         2:04.00    2:10.57  
 10 Smith, Patrick               Indiana East         2:10.82    2:11.19  
 11 Brashear, Matt               Georgetown (         2:10.00    2:11.25  
 12 Biddle, Greg                 Northern Ken         2:12.58    2:16.66  
 13 Stearsman, Dylan             Transylvania         2:16.00    2:19.16  
 14 Sturgeon, Kyle               Northern Ken         2:19.43    2:21.43  
 15 Marnatti, Nick               Transylvania         2:18.00    2:22.43  
 16 Mattingly, Troy              St. Catharin                    2:23.65  
 17 Bell, Daniel                 Northern Ken         2:11.64    2:25.02  
 18 Lowman, Tim                  Indiana East         2:27.59    2:29.82  
 19 Snow, Ricky                  Thomas More                     2:37.62  
 20 Phelps, Kory                 Mount St. Jo                    2:42.15  
 21 Wiwi, Sean                   Mount St. Jo                    2:46.85  
 
Men 1500 Meter Run
================================================================================
     Records:   4:03.83  2010        Berek Bidlack, Rose-Hulman                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Smith, Ryne                  Northern Ken         4:07.28    4:09.11   10   
  2 Dwyer, Eric                  Northern Ken         4:08.00    4:12.24    8   
  3 Gloyeske, Adam               Northern Ken         4:08.00    4:16.19    6   
  4 Pulliam, Brandon             Georgetown (         4:25.00    4:17.66    5   
  5 Wurtzler, Matt               Thomas More          4:10.10    4:18.86    4   
  6 Gloyeske, Brad               Northern Ken         4:20.73    4:23.94    3   
  7 Belcher, J                   Northern Ken         4:25.00    4:24.59    2   
  8 Polzin, Cody                 Georgetown (         4:40.00    4:26.44    1   
  9 Biddle, Greg                 Northern Ken         4:38.82    4:33.17  
 10 Stockdill, Ryan              Transylvania                    4:40.93  
 11 Stearsman, Dylan             Transylvania                    4:43.58  
 12 Smith, Patrick               Indiana East         4:36.66    4:44.79  
 13 Sturgeon, Kyle               Northern Ken         4:45.00    4:54.83  
 14 Marnatti, Nick               Transylvania                    4:58.41  
 15 Phelps, Kory                 Mount St. Jo                    5:18.94  
 16 Lowman, Tim                  Indiana East                    5:34.18  
 
Men 5000 Meter Run
================================================================================
     Records:   14:35.26  2010        Tommy Kauffmann, Xavier                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mueller, Joey                Northern Ken        15:39.84   15:32.38   10   
  2 Bea, David                   Unattached          15:59.00   15:49.59    8   
  3 Harm, Ricky                  Northern Ken        15:42.77   15:57.89    6   
  4 Alessandro, Brian            Unattached          15:47.00   16:27.07    5   
  5 Larcomb, Matt                Northern Ken        16:59.00   16:29.20    4   
  6 Alexander, Christian         Georgetown (        16:20.00   16:33.32    3   
  7 Anderson, Peyton             Georgetown (        17:15.00   17:13.66    2   
  8 Bixler, Todd                 Georgetown (        18:45.00   18:11.86    1   
  9 Myers, Aaron                 Indiana East        18:12.35   20:00.81  
 10 Stivers, Reid                Georgetown (                   20:26.05  
 
Men 110 Meter Hurdles
=====================================================================================
     Records:   14.99  2010        Sutton Coleman, Rose-Hulman                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Muse, Brian                  Thomas More            17.90      16.24  +0.0  10   
  2 Emerson, Ross                Thomas More            17.18      16.54  +0.0   8   
  3 Roach, Alex                  Indiana East           17.54      17.08  +0.0   6   
  4 Gilmour, Casey               Mount St. Jo           17.78      17.25  +0.0   5   
  5 Mattingly, Troy              St. Catharin                      19.16  +0.0   4   
  6 Scout, Mark                  Georgetown (                      19.23  +0.0   3   
  7 Curtis, Hunter               Indiana East           20.48      19.51  +0.0   2   
 
Men 400 Meter Hurdles
================================================================================
     Records:   54.55  2010        Sutton Coleman, Rose-Hulman                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gilmour, Casey               Mount St. Jo         1:03.00    1:05.06   10   
  2 Scout, Mark                  Georgetown (                    1:06.42    8   
  3 Pursley, James               Mount St. Jo         1:03.00    1:07.11    6   
  4 Roach, Alex                  Indiana East                    1:07.14    5   
 
Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
     Records:   9:38.76  2010        Micah Aldrich, Rose-Hulman                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Chwalek, Brendan             Northern Ken        10:00.00    9:37.25   10   
  2 Bell, Daniel                 Northern Ken        10:30.00   10:47.72    8   
  3 Hatfield, Corey              Georgetown (        10:30.10   10:51.46    6   
  4 Ritter, Scott                Georgetown (        10:30.00   10:52.66    5   
 
Men 4x100 Meter Relay
================================================================================
     Records:   43.28  2010        , Xavier                                    
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Thomas More  'A'                                    44.53      44.19   10   
     1) Miller, Anthony                 2) Doucette, Mercier              
     3) Lynch, Cory                     4) Volz, Ryan                     
  2 Mount St. Joseph  'A'                               43.46      45.01    8   
     1) Carter, Michael                 2) Burton, Micquelle              
     3) Knight, Kameron                 4) Jagel, David                   
 -- Transylvania  'A'                                   45.00         DQ  
     1) Smith, Browning                 2) Puryear, Curtis                
     3) Hoseus, Ben                     4) Carrithers, Aaron              
 -- Georgetown (Ky.)  'A'                               44.60         DQ  
     1) Mattingly, Cody                 2) Jones, Steven                  
     3) Forte, Mike                     4) Kramer, Jordan                 
 
Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
     Records:   3:20.83  2010        , Rose-Hulman                             
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mount St. Joseph  'A'                             3:39.00    3:34.93   10   
     1) Carter, Michael                 2) Burton, Micquelle              
     3) Chicketti, Colton               4) Knight, Kameron                
  2 Georgetown (Ky.)  'A'                             3:35.00    3:38.10    8   
     1) Collier, LeRon                  2) Carrithers, Brennan            
     3) Doolittle, Tyler                4) Ritter, Scott                  
  3 Thomas More  'A'                                             3:43.53    6   
     1) Cox, Tom                        2) Wurtzler, Matt                 
     3) Booker, Antonio                 4) Emerson, Ross                  
 
Men High Jump
==========================================================================================
     Records:   1.98m  2010        John Kimmel, Manchester                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Claytor, Ray                 Mount St. Jo           1.93m      1.92m    6-03.50  10   
     1.63 1.67 1.72 1.77 1.83 1.88 1.92 1.96 
        P    P    P    O   XO   XO    O  XXX 
  2 Hatfield, Corey              Georgetown (           1.72m      1.77m    5-09.75   8   
     1.63 1.67 1.72 1.77 1.83 
        P    O    O    O  XXX 
  3 Sanders, Dave                Indiana East           1.82m      1.72m    5-07.75   5   
     1.63 1.67 1.72 1.77 
        O    O    O  XXX 
  3 Stockdill, Ryan              Transylvania           1.82m      1.72m    5-07.75   5   
     1.63 1.67 1.72 1.77 
        O    O    O  XXX 
  3 Mattingly, Troy              St. Catharin                      1.72m    5-07.75   3   
     1.63 1.67 1.72 1.77 
        O   XO   XO  XXX 
  3 Beckerson, Bill              Georgetown (           1.67m      1.72m    5-07.75   2   
     1.63 1.67 1.72 1.77 
        P    O  XXO  XXX 
  3 Burton, Micquelle            Mount St. Jo           1.82m      1.72m    5-07.75   5   
     1.63 1.67 1.72 1.77 
        O    O    O  XXX 
  8 Muse, Brian                  Thomas More                       1.67m    5-05.75   1   
     1.63 1.67 1.72 
        O   XO  XXX 
 
Men Pole Vault
==========================================================================================
     Records:   4.57m  2010        Austin Trivett, Defiance                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Virgin, Zachary              Georgetown (           3.50m      3.05m   10-00.00  10   
     3.05 3.20 
        O  XXX 
 
Men Long Jump
===============================================================================================
     Records:   6.67m  2010        Georard Mitchell, Franklin                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Cartmell, Corie              Thomas More            6.17m      6.60m   0.3  21-08.00  10   
     5.75m(+0.0) 5.83m(-0.8) 5.60m(-0.4) 5.97m(0.9) 6.60m(0.3) 6.50m(0.2)
  2 Meyers, Dillon               Georgetown (           6.40m      6.50m   2.0  21-04.00   8   
     FOUL(0.3) 6.35m(-0.6) 6.20m(0.8) 6.50m(2.0) 6.32m(0.3) 6.28m(0.1)
  3 Doucette, Mercier            Thomas More                       6.30m   0.2  20-08.00   6   
     5.99m(+0.0) 6.30m(0.2) 5.95m(-0.6) 5.92m(0.4) 6.00m(0.9) FOUL(0.3)
  4 Cox, Tom                     Thomas More            5.66m      5.64m   0.1  18-06.00   5   
     FOUL(+0.0) 5.60m(+0.0) 5.53m(-0.5) 5.64m(0.1) FOUL(0.5) 5.22m(-0.3)
  5 Forte, Mike                  Georgetown (           6.09m      5.56m   2.0  18-03.00   4   
     5.24m(+0.0) 5.37m(+0.0) 5.47m(-0.5) 5.56m(2.0) 5.41m(1.1) 5.49m(0.4)
  6 Smith, Browning              Transylvania                      5.10m  +0.0  16-08.75   3   
     5.10m(+0.0) 4.65m(+0.0) 4.77m(-0.1) 4.65m(-0.5) 4.73m(1.0) 4.39m(+0.0)
  7 Gilmour, Casey               Mount St. Jo           5.35m      4.98m  +0.0  16-04.25   2   
     FOUL(+0.0) FOUL(0.5) 4.26m(-0.5) 4.24m(0.2) 4.67m(1.1) 4.98m(+0.0)
  8 Wiwi, Sean                   Mount St. Jo                      2.95m   0.6   9-08.25   1   
     FOUL(+0.0) 2.95m(0.6) FOUL(-0.3)           
 
Men Triple Jump
===============================================================================================
     Records:   13.71m  2010        Sutton Coleman, Rose-Hulman                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Cartmell, Corie              Thomas More           11.79m     12.80m   0.1  42-00.00  10   
     11.77m(+0.0) 11.69m(+0.0) 12.01m(0.1) 12.01m(+0.0) 11.81m(+0.0) 12.80m(0.1)
  2 Emerson, Ross                Thomas More                      12.39m   1.0  40-07.75   8   
     12.39m(1.0) 12.20m(+0.0) 11.82m(0.7) 12.10m(0.9) 12.15m(0.4) 11.74m(0.2)
  3 Beckerson, Bill              Georgetown (          12.24m     11.94m   0.1  39-02.25   6   
     FOUL(+0.0) 11.94m(0.1) 11.33m(0.7) 11.45m(0.1) FOUL(+0.0) 11.45m(+0.0)
  4 Cox, Tom                     Thomas More           11.69m     11.29m   0.3  37-00.50   5   
     FOUL(1.1) 10.93m(0.1) 11.05m(0.4) 11.29m(0.3)      
  5 Muse, Brian                  Thomas More                      11.10m   0.1  36-05.00   4   
     FOUL(0.2) FOUL(0.1) 11.10m(0.1)         
  6 Mayhew, CD                   Transylvania                     10.69m  +0.0  35-01.00   3   
     FOUL(0.6) 10.45m(+0.0) 10.49m(0.6) 10.69m(+0.0) 10.52m(+0.0)   
 
Men Shot Put
==========================================================================================
     Records:   16.03m  2010        Jason Fisher, Bluffton                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Noble, Joe                   Mount St. Jo          13.63m     12.94m   42-05.50  10   
      12.94m  12.75m  11.88m  12.79m  12.05m  12.67m
  2 Mckinney, Cory               Indiana East          12.57m     12.43m   40-09.50   8   
      11.68m  11.19m  12.27m  FOUL  11.55m  12.43m
  3 Kidder, Michael              Mount St. Jo          12.42m     12.26m   40-02.75   6   
      11.95m  FOUL  FOUL  11.79m  12.09m  12.26m
  4 Sievert, Zach                Mount St. Jo                     11.93m   39-01.75   5   
      FOUL  11.20m  FOUL  11.93m  10.37m  11.01m
  5 Lauer, Tom                   Thomas More           10.15m     11.70m   38-04.75   4   
      11.70m  9.62m  FOUL  10.02m  10.22m  FOUL
  6 Richardson, Seth             Thomas More           11.98m     11.53m   37-10.00   3   
      10.28m  11.53m  FOUL  10.62m  10.73m  11.08m
  7 Paugh, Bryan                 Mount St. Jo          12.53m     11.24m   36-10.50   2   
      FOUL  FOUL  10.38m  FOUL  10.44m  11.24m
  8 Evans, Matt                  Mount St. Jo           9.35m     10.95m   35-11.25   1   
      9.80m  10.95m  9.95m  FOUL  9.41m  FOUL
  9 Hans, Matt                   Mount St. Jo                     10.82m   35-06.00 
      9.14m  8.76m  10.82m  8.55m  9.09m  8.92m
 10 Brooks, Sean                 Mount St. Jo          11.35m     10.23m   33-06.75 
      10.23m  10.12m  9.91m         
 11 Modafari, Brandon            Mount St. Jo           8.91m     10.09m   33-01.25 
      10.09m  8.77m  FOUL         
 12 Edmondson, Jacobe            Indiana East          10.31m      9.96m   32-08.25 
      9.41m  9.96m  8.78m         
 13 Mann, Charles                Georgetown (           8.89m      9.94m   32-07.50 
      9.51m  9.94m  9.34m         
 14 Arutoff, Keith               Georgetown (           9.19m      9.90m   32-05.75 
      9.90m  FOUL  FOUL         
 
Men Discus Throw
==========================================================================================
     Records:   49.44m  2010        leonard Wells, Anderson                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Arutoff, Keith               Georgetown (          36.70m     37.76m     123-11  10   
      37.76m  37.66m  37.33m  36.96m  37.38m  36.98m
  2 Brooks, Sean                 Mount St. Jo          38.52m     37.66m     123-07   8   
      FOUL  37.66m  36.92m  FOUL  34.37m  FOUL
  3 Kidder, Michael              Mount St. Jo          35.92m     36.54m     119-10   6   
      35.43m  36.54m  FOUL  36.32m  FOUL  FOUL
  4 Paugh, Bryan                 Mount St. Jo          34.85m     36.28m     119-00   5   
      36.28m  FOUL  34.62m  FOUL  34.85m  35.03m
  5 Mckinney, Cory               Indiana East          34.41m     36.16m     118-08   4   
      FOUL  34.79m  33.16m  FOUL  32.43m  36.16m
  6 Evans, Matt                  Mount St. Jo                     35.63m     116-11   3   
      FOUL  FOUL  34.12m  3.16m  35.63m  FOUL
  7 Hatfield, Jordan             Northern Ken                     33.75m     110-09   2   
      27.70m  33.75m  FOUL  FOUL  30.27m  FOUL
  8 Mann, Charles                Georgetown (          35.10m     33.00m     108-03   1   
      33.00m  31.46m  FOUL  32.17m  32.37m  32.70m
  9 Sievert, Zach                Mount St. Jo                     32.44m     106-05 
      30.44m  FOUL  32.44m  23.63m  29.23m  28.88m
 10 Hans, Matt                   Mount St. Jo                     31.57m     103-07 
      26.69m  30.98m  31.57m         
 11 Richardson, Seth             Thomas More           28.64m     29.67m      97-04 
      FOUL  FOUL  29.67m           
 12 Lauer, Tom                   Thomas More           19.52m     25.90m      85-00 
      FOUL  21.49m  25.90m         
 13 Perkins, Jordan              Transylvania                     25.61m      84-00 
      25.23m  25.61m  FOUL         
 14 Mayhew, CD                   Transylvania                     23.51m      77-01 
      FOUL  23.51m  22.88m         
 
Men Hammer Throw
==========================================================================================
     Records:   51.28m  2010        Jason Fisher, Bluffton                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Mitchell, Randall            Unattached            54.75m     54.27m     178-01  10   
      54.27m  50.70m  FOUL         
  2 Kidder, Michael              Mount St. Jo          47.46m     46.71m     153-03   8   
      FOUL  41.31m  46.71m         
  3 Arutoff, Keith               Georgetown (          26.03m     32.99m     108-03   6   
      32.99m  28.47m  32.34m         
  4 Mckinney, Cory               Indiana East          35.58m     32.44m     106-05   5   
      32.44m  30.18m  32.13m         
  5 Paugh, Bryan                 Mount St. Jo          33.98m     32.20m     105-08   4   
      32.20m  FOUL  30.57m         
  6 Brooks, Sean                 Mount St. Jo          34.25m     31.68m     103-11   3   
      27.20m  31.58m  31.68m         
  7 Noble, Joe                   Mount St. Jo                     29.89m      98-01   2   
      27.83m  FOUL  29.89m         
  8 Evans, Matt                  Mount St. Jo                     26.00m      85-04   1   
      23.64m  26.00m  23.42m         
  9 Modafari, Brandon            Mount St. Jo                     24.76m      81-03 
      24.76m  21.72m  22.35m         
 10 Edmondson, Jacobe            Indiana East                     22.94m      75-03 
      22.94m  FOUL  FOUL         
 
Men Javelin Throw
==========================================================================================
     Records:   54.61m  2010        Aaron Carrithers, Transylvania             
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Carrithers, Aaron            Transylvania          50.00m     53.28m     174-10  10   
      47.73m        47.65m  53.28m  48.49m
  2 Paugh, Bryan                 Mount St. Jo          44.18m     42.80m     140-05   8   
      42.80m  41.79m     36.69m  37.38m  FOUL
  3 Brooks, Sean                 Mount St. Jo          41.78m     38.58m     126-07   6   
      38.11m  38.58m     37.16m  FOUL  35.26m
  4 Edmondson, Jacobe            Indiana East                     37.22m     122-01   5   
      27.63m  37.22m  33.86m  26.12m  29.35m  33.07m
  5 Barton, Alex                 Transylvania                     35.76m     117-04   4   
      35.54m  33.52m  34.06m  35.76m  34.56m  31.64m
  6 Evans, Matt                  Mount St. Jo                     34.31m     112-07   3   
      34.31m  30.40m  26.08m  26.52m  27.10m  29.75m
  7 Hooven, Jesse                Mount St. Jo                     31.68m     103-11   2   
      27.33m  27.59m  26.08m  26.27m  31.68m  31.06m
  8 Richardson, Seth             Thomas More                      30.55m     100-03   1   
      24.65m  29.79m  26.84m  28.37m  30.55m  27.55m
  9 Ficker, Daniel               Transylvania                     26.81m      87-11 
         26.81m               
 10 Pursley, James               Mount St. Jo                     25.63m      84-01 
      25.63m  24.04m  24.86m  FOUL  FOUL  FOUL
 
                    Women - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Mount St. Joseph           164        2) Georgetown (Ky.)          120   
    3) Transylvania               107        4) Northern Kentucky          94   
    5) Indiana East                44        6) Thomas More                17   
    7) St. Catharine               14                                           
 
                    Men - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Mount St. Joseph           173        2) Georgetown (Ky.)          134.50
    3) Thomas More                123.50     4) Northern Kentucky          88   
    5) Transylvania                49        6) Indiana East               40   
    7) St. Catharine               21                                           
 
photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo
NAIA

PlayNAIA